Skip to main content

Endometrioza, co to za choroba?

Endometrioza jest chorobą przewlekłą, autoimmunologiczną, hormonalną i obecnie zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych, ze względu na rosnącą skale zachorowań. Często prowadzi do niepłodności. Na endometriozę nie chorują mężczyźni, jedynie kobiety. Endometrioza powoduje spustoszenie w organizmie kobiety, ale również wpływa destrukcyjnie na inne aspekty jej życia: zawodowe, rodzinne, intymne, relacyjne.

Przyczyny endometriozy nie są do końca znana, dlatego też nie ma na nią skutecznego sposobu jej zahamowania czy lekarstwa.

Endometrioza charakteryzuje się tym, że tkanka endometrialna błony śluzowej jamy macicy przemieszcza się poza jej obrębem, na zewnątrz, namnażając się i atakując inne narządy całego ciała, takie jak np.: jajniki, moczowód, pęcherz moczowy, otrzewną, unerwienie miednicy mniejszej, jelito grube, kopułę przepony, kopułę pępka, wątrobę, żołądek, język, płuca, mózg.

Takie nieprawidłowe przemieszczenie się tkanki endometrium jest przyczyną stanów zapalnych, nacieków na narządach, zrostów a docelowo tworzeniu się guzów endometrialnych.  

U zdrowych kobiet błona śluzowa, która wyściela jamę macicy, średnio co 28 dni złuszcza się i jest wydalana razem z krwią menstruacyjną. Stare i zużyte komórki są usuwane w naturalny sposób, w procesie nazwanym apoptozą. U kobiet chorych na endometriozę apoptoza nie działa. Komórki endometrium przemieszczają się w różne miejsca, namnażają się, podlegając cyklom hormonalnym (comiesięcznym krwawieniom).

Adenomioza- odmiana endometriozy

Odmianą endometriozy jest adenomioza, czyli umiejscowienie ognisk endometrium w mięśniu macicy (myometrium). Endometrium przemieszcza się, tworząc ogniska krwotoczne i stan zapalny w strukturach mięśnia macicy. Z powodu zatrzymywania krwi miesiączki stają się cięższe i tworzą się skrzepy. Zakrzepy krwi i obfite krwawienie to objawy adenomiozy macicy, która powoduje zniszczenie gonad. Adenomioza jest częstą przyczyną niepłodności. Na adenomiozę chorują kobiety w wieku 40 lat – 50 lat.

Objawy endometriozy

W bardzo wielu przypadkach endometrioza nie daje żadnych objawów, a rozwija się stan zapalny. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem endometriozy jest rozrywający ból w okresie przed miesiączką i około miesiączkowym. Powodem dolegliwości bólowych jest przemieszczające się endometrium poza jamę macicy do innych narządów, co w konsekwencji powoduje dysfunkcje tych organów.

Leczenie endometriozy

W związku, z faktem, że przyczyny powstawania endometriozy nie są do końca znane leczenie jej leczenie i terapie polegają najczęściej na niwelowaniu bólu oraz eliminacji objawów. W przypadku zaawansowanych stadiów endometriozy, ostrych naciekających zmianach stosuje się chirurgiczne, laparoskopowe zabiegi operacyjne usunięcie ognisk chorobowych. W stadiach łagodnych zalecane jest przez lekarzy leczenie farmakologiczne oraz stasowanie diety antyzapalnej.

Terapia i leczenie endometriozy może trwać całe życie kobiety. Jeśli pacjentka trafi pod opiekę ekspertów, doświadczonych specjalistów w holistyczny, kompleksowym leczeniu endometriozy to leczenie i skuteczne niwelowanie objawów chorobowych da jej szanse na normalne funkcjonowanie.

Dr n.med. Mikołaj Karmowski – Leczenie endometriozy, diagnostyka endometriozy

Jeśli chorujesz na endometriozę lub masz podejrzenie, że możesz na nią chorować lub któraś z kobiet z Twojego otoczenia może cierpieć na tę chorobę, masz obfite miesiączki, odczuwasz ból w różnych fazach cyklu miesiączkowego, masz problemy z zajściem w ciążę, podejrzenie niepłodności  umów się na ekspercką wizytę do dr. n.med. Mikołaja Karmowskiego - specjalisty ginekologa,  eksperta ginekologii operacyjnej, chirurgii małoinwazyjnej, laparoskopowej z ponad 20 letnim doświadczeniem w skutecznej diagnostyce i przeprowadzaniu najnowocześniejszych na świecie laparoskopowych operacji leczenia endometriozy.